Description
Native Trails Pacifica 30" Undermount NativeStone Concrete Kitchen Sink, Slate, NSK3019-S
Pacifica offers a fresh interpretation of our iconic Farmhouse kitchen sink, designed specifically for undermount installation. Made from beautifully organic NativeStone, each is entirely handcrafted, ensuring a one-of-a-kind statement piece. With its timeless shape and ample interior, Pacifica pairs effortless elegance with unparalleled performance, elevating your kitchen with distinctive style and soulful substance.
Available In:
Please see our color disclaimer.
Features
- Handcrafted from an innovative blend of concrete and jute fiber
- IMPROVED SEALER! – NativeStone® Shield provides better protection from stains, scratches and cracks
- Single basin design provides maximum work space
- Crafted for undermount installation, offering a refined, seamless aesthetic
- NativeStone® sinks are lighter, stronger, and far more sustainable than traditional cement sinks
- Pair with a Native Trails sink grid for enhanced protection
- Center drain location provides optimal drainage capability
- Standard 3.5-inch drain opening
- UPC/cUPC compliant
- Due to their handcrafted nature, no two products will be exactly the same and may vary in finish, texture and other details
Details
| Bowl Split: | Single |
|---|---|
| Box Height: | 16" |
| Box Length: | 27" |
| Box Weight: | 75 lb(s) |
| Box Width: | 35" |
| Collection: | Pacifica 30 |
| Color: | Slate |
| Country of Origin: | Vietnam |
| Drain Placement: | Center |
| Faucet(s) Included: | No |
| Finish: | Slate |
| Inner Depth: | 9" |
| Inside Bowl Dimensions: | 26.5" x 15.5" x 9" |
| Installation Type: | Undermount |
| Item Height: | 10" |
| Item Length (Front to Back): | 19" |
| Item Weight: | 72 lb(s) |
| Item Width (Side to Side): | 30" |
| Material: | NativeStone Concrete |
| Number of Bowls: | 1 |
| Overall Dimensions: | 30" x 19" x 10" |
| SKU: | NSK3019-S |
| Ship Method: | Small Parcel |
| cUPC Certified?: | Yes |
Warranty
Native Trails Warranty Details (PDF)
Installation Instructions
Installation Instructions (PDF)
Product Specifications (PDF)
Product Care
Native Trails Product Care (PDF)
Related Products
Grid(s):
- GR2614
Drain(s):
- DR320, DR340
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Questions & Answers
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.










