Nantucket Sinks Victorian 19.5" x 17.75" Irregular Wallmount Fireclay Bathroom Sink with Accessories, White/White, NS-VCDM20-WW
Nantucket SinksSKU: NS-VCDM20-WW
No reviews
Price:
Stock:
In stock (15 units), ready to be shipped
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Part of our Victorian Collection, this 20 inch wall mount sink can also be installed within a cabinet or used with a base stand. Crafted in Italy from genuine fine firelcay it has a Victorian look to bring vintage style to your bath. which made perfect sense in the home. Space saving and petite this sink has an overflow and an 8-inch spread 3 faucet hole deck. Durable and scratch resistant, it is finished in a high gloss white porcelain enamel glaze. It has a 1.75 inch drain hole and 2 pre-drilled holes for faucet installation. Mounting bracket is included. Ideal in a bath, powder or even a laundry room wherever you will use it the most! Listed dimensions may vary slightly from actual by up to .25" because of the firing process.
Please see our color disclaimer.
Features
  • Exterior Dimensions : 19.5 x 17.75"x 13.5 nominal
  • Interior Dimensions: 15.75 x 9.75 nominal
  • Designed and crafted in Italy
  • Has integral overflow
  • Glazed fireclay high shine and resists scratches and stains
  • 1.75 inch drain opening - takes standard bathroom overflow drain
  • 3 pre drilled faucet holes - 8 inch centers
  • Drain is not included
  • Can be wallmounted or placed in a stand or cabinet
  • Drain: NS-UDC-OF, NS-UDBN-OF, NSUDBROB-OF, NS-UDMB-OF, NS-UDBG-OF
Details
Bowl Split: Single
Box Height: 24"
Box Length: 28"
Box Weight: 57 lb(s)
Box Width: 28"
Collection: Victorian Collection
Color: White/White
Country of Origin: Italy
Drain Placement: Rear Center
Drain Size: 1.75"
Finish: Glazed
Grid Included?: No
Has Overflow?: Yes
Inner Depth: 5.75"
Inside Bowl Dimensions: 15.75" x 9.75" x 5.75"
Installation Type: Wallmount
Item Height: 13.5"
Item Length (Front to Back): 17.75"
Item Weight: 42.00 lb(s)
Item Width (Side to Side): 19.5"
Material: Fireclay
Metal Plating: None
Number of Bowls: 1
Number of Faucet Holes: 3
Overall Dimensions: 19.5" x 17.75" x 13.5"
Required Assembly: Professional installation recommended
Room: Bathroom
Shape: Irregular
SKU: NS-VCDM20-WW
Ship Method: Small Parcel
Warranty
Nantucket Sinks Warranty Details (PDF)
Installation Instructions
Product Specifications (PDF)
Product Care
Nantucket Sinks Product Care (PDF)
Related Products
- Nantucket Sinks' Matte Black Finish Umbrella Drain With Overflow NS-UDMB-OF
- Nantucket Sinks Brushed Nickel Finish Umbrella Drain With Overflow NS-UDBN-OF
- Nantucket Sinks Chrome Finish Umbrella Drain With Overflow NS-UDC-OF
Payment & Security
Free Shipping
On orders over $75 in the continental US. Shipping policy
Easy Returns (30 days)
Free replacement if damaged • Hassle-free returns • Store credit available. Return policy
Best Price Guaranteed
Lowest Price - We’re 110% confident you won’t find a better deal. Learn more