ALFI brand RAIN10SW-BN Brushed Nickel 10" Wall-Mounted Square Waterfall Rain Shower Head, Brass
ALFI brandSKU: RAIN10SW-BN
No reviews
Price:
Stock:
Only 6 units left
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Available In:
Please see our color disclaimer.
Features
  • Made of brass and coated in a brushed nickel finish.
  • Water flows as a waterfall or a rainshower effect.
  • One of a kind shape and design.
  • Clear rubber nozzles allow for easy cleaning if clogged by debris.
  • Rainshower water comes out of over 140 tapered nozzles!
  • California residents see Prop 65 Warnings.
Details
ASIN: B07QF1CX36
Box Height: 3.94"
Box Length: 25.31"
Box Weight: 10.89 lb(s)
Box Width: 10.43"
CEC Listed?: Yes
Color: Nickel
Country of Origin: China
Finish: Brushed Nickel
Finish Method: Electrophoresis
Flow Pressure: 60
Flow Rate: 1.8 GPM
Harmonized System Code: 8481.80.5060
Installation Type: Wall Mount
Item Height: 0.375"
Item Length (Front to Back): 23.625"
Item Weight: 9.17 lb(s)
Item Width (Side to Side): 9.875"
Material: Brass
NMFC Code: 158880
Number of Showerhead Functions: 1
Number of Spray Patterns: 1
Overall Dimensions: 23.625" x 9.875" x 0.375"