ALFI brand LED16R-PC Polished Chrome 16" Round Multi Color LED Rain Shower Head, Brass
ALFI brandSKU: LED16R-PC
No reviews
Price:
Stock:
Only 1 unit left
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Turn on the fun in your shower just by turning on the water. The LED lights on this 16 inch round ALFI brand rain shower head will automatically light up and set the mood. They will even change colors based on the water temperature. This unique shower head includes a built in self-powered dynamo that utilizes the force of water pressure to create the energy needed to light the bulbs; no batteries required.
Available In:
Please see our color disclaimer.
Features
  • Never be scalded again by entering a shower that is just too hot!
  • Clear rubber nozzles allow for easy cleaning if clogged by debris.
  • Features a swivel adapter which allows you to angle the shower head during use.
  • California residents see Prop 65 Warnings.
Details
ASIN: B06XPNXK5W
Box Height: 3.86"
Box Length: 17.44"
Box Weight: 9.26 lb(s)
Box Width: 17.13"
CEC Listed?: Yes
Color: Chrome
Country of Origin: China
Diameter: 16"
Finish: Polished Chrome
Finish Method: Electrophoresis
Flow Pressure: 60
Flow Rate: 1.8 GPM
Harmonized System Code: 8481.80.5060
Installation Type: Wall or Ceiling
Item Height: 0.38"
Item Length (Front to Back): 15.75"
Item Weight: 7.94 lb(s)
Item Width (Side to Side): 15.75"
Material: Brass
NMFC Code: 158880
Number of Showerhead Functions: 1
Number of Spray Patterns: 1
Overall Dimensions: 15.75" x 15.75" x 0.38"