Native Trails 36" Palomar ADA Vanity Top with Integral Sink in Charcoal, 8" Widespread Cutout, NSVNT36-C
Native TrailsSKU: NSVNT36-C
No reviews
Price:
Stock:
Only 2 units left
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Available In:
Please see our color disclaimer.
Features
  • Top features a rectangular integrated sink basin (Basin size: 18" x 12" x 4" with 1.5" drain)
  • Comes with pre-drilled 8-inch faucet spread (3 holes)
  • Handcrafted from an innovative blend of concrete and jute fiber
  • Pair with any compatible Native Trails vanity base to complete your vanity set
  • Covered under Native Trails limited lifetime warranty
  • Clean with mild, non-abrasive soap and cleaners
  • UPC/cUPC compliant
Details
ADA Compliant?: Yes
Box Height: 14"
Box Length: 29"
Box Weight: 92 lb(s)
Box Width: 44"
Collection: 36" Palomar Vanity Top with Integral Sink
Color: Charcoal
Counter Top Material: NativeStone Concrete
Country of Origin: Vietnam
cUPC Certified?: Yes
Finish: Charcoal
Freight Class (LTL Only): 92.5
Harmonized System Code: 6810.99.0000
Inner Depth: 4.5"
Inner Dimensions: 18" x 12.5" x 4.5"
Installation Type: Vanity Top
Item Height: 5.25"
Item Length (Front to Back): 21.75"
Item Weight: 60 lb(s)
Item Width (Side to Side): 36.5"
Material: NativeStone Concrete
NMFC Code: 159530-01
Number of Faucet Holes: 3
Number of Sinks: 1
Number of Sinks: 1
Overall Dimensions: 36.5" x 21.75" x 5.25"
Palletized Dimensions (LTL Only): 40" x 48" x 33"
Palletized Weight (LTL Only): 132 lb(s)
Shape: Rectangle
SKU: NSVNT36-C
Ship Method: LTL
Sink(s) Included: Yes
Sink(s) Material: NativeStone Concrete
Vanity Base/Top Width: 36"
Warranty
Native Trails Warranty Details (PDF)
Installation Instructions
Product Specifications (PDF)
Product Care
Native Trails Product Care (PDF)
Related Products
Drain(s):
- DR120, DR130, DR150
Payment & Security
Free Shipping
On orders over $75 in the continental US. Shipping policy
Easy Returns (30 days)
Free replacement if damaged • Hassle-free returns • Store credit available. Return policy
Best Price Guaranteed
Lowest Price - We’re 110% confident you won’t find a better deal. Learn more