Nantucket Sinks Basket Strainer Kitchen Drain For Granite Composite Sinks - Matte Black, 3.5KD-GCMB
Nantucket SinksSKU: 3.5KD-GCMB
No reviews
Price:
Stock:
In stock (564 units), ready to be shipped
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Nantucket Sinks 3.5KD-GC drains are perfect for use with our Plymouth Collection sinks. Color coordinate your drain with this basket strainer drain. Finish coordinates with many Black "PR" models of sinks or your chosen kitchen hardware! This color-coordinated kitchen drain has a removable matching basket strainer to help you catch and remove food debris. Intended for use on 3.5 inch drain openings. Not for use with a garbage disposal. For garbage disposals see 3.5DF-GC drain models.
Please see our color disclaimer.
Features
  • Color is present through-out drain material, will not peel off -material dyed
  • Removable basket strainer
  • Exterior diameter: 4.5"
  • Exterior height: 2.625"
  • Fits 3.5" drain openings
  • Will not work with a garbage disposal
Details
Box Height: 6"
Box Length: 6"
Box Weight: 1.5 lb(s)
Box Width: 6"
Collection: Premium Kitchen
Color: Matte Black
Country of Origin: Italy
Finish: Matte Black
Inside Bowl Dimensions: 3.475" x 1"
Item Height: 2.625"
Item Length (Front to Back): 4.5"
Item Weight: 1 lb(s)
Item Width (Side to Side): 4.5"
Material: Polymer/Plastic
Overall Dimensions: 4.5" Diameter x 2.625" H
Required Assembly: Professional installation recommended
Room: Kitchen
SKU: 3.5KD-GCMB
Ship Method: UPS
Warranty
Nantucket Sinks Warranty Details (PDF)
Product Care
Payment & Security
Free Shipping
On orders over $75 in the continental US. Shipping policy
Easy Returns (30 days)
Free replacement if damaged • Hassle-free returns • Store credit available. Return policy
Best Price Guaranteed
Lowest Price - We’re 110% confident you won’t find a better deal. Learn more