ALFI brand RAIN20S-BM Matte Black Stainless Steel 20" Square Ultra-Thin Rain Shower Head, Black Matte
ALFI brandSKU: RAIN20S-BM
No reviews
Price:
Stock:
In stock (12 units), ready to be shipped
Estimated Delivery:
May 17 to May 23
✓ 30-Day Easy Returns
✓ 110% Best Price Guarantee
✓ Authorized Dealer Since 2018
Description
Transform your bathroom with this large 20 inch ULTRA THIN square rain shower head. You won't believe your eyes and neither will your next house guest. Enjoy the modern sleek thin design and be reassured that it's made of solid stainless steel unlike traditional rain shower heads made of brass.
Available In:
Please see our color disclaimer.
Features
  • The entire shower head body is made of stylish black matte solid stainless steel!
  • Modern Stylish Design.
  • Warranty: 1 year warranty against manufacturing defects.
  • Due to the size of this unit, we recommend ceiling installation only.
  • Comes with arms that support it to the ceiling from each corner.
  • California residents see Prop 65 Warnings.
Details
ASIN: B08PJSL3NY
Box Height: 3.13"
Box Length: 21.67"
Box Weight: 13.2 lb(s)
Box Width: 21.67"
CEC Listed?: Yes
Color: Black Matte
Country of Origin: China
Finish: Black Matte
Finish Method: Powder Coating
Flow Pressure: 60
Flow Rate: 1.8 GPM
Harmonized System Code: 8481.80.3090
Installation Hardware Included?: Yes
Installation Type: Ceiling Mount
Item Height: 0.13"
Item Length (Front to Back): 20"
Item Weight: 11.5 lb(s)
Item Width (Side to Side): 20"
Material: Stainless Steel
NMFC Code: 158880
Number of Showerhead Functions: 1
Number of Spray Patterns: 1
Overall Dimensions: 20" x 20" x 0.13"
Pack Quantity: 2
Rain Showerhead?: Yes
Room: Bathroom
SKU: RAIN20S-BM
Shape: Square
Ship Girth: 51
Ship Length: 22
Ship Method: Small Parcel
Ship Package Type: Carton
Ship Weight: 14
Ship Width: 22
Shipping Dimensions: 22 x 22 x 3.5
Ships From: KS
Showerhead Function: Rain
Spray Face Diameter: 20
Spray Pattern: Rain
Style: Modern
Warranty
1 year warranty against manufacturing defects.
ALFI brand Warranty Details (PDF)
Installation Instructions
Installation Instructions (PDF)
Product Specifications (PDF)
Related Products
- ALFI brand AB9SC-PC Polished Chrome 9" Modern Square Ceiling Mounted Shower Arm, Brass